Doskonalenie przestrzennego planu zagospodarowania Udorpie Południe w gminie Bytów

Doskonalenie przestrzennego planu zagospodarowania Udorpie Południe w gminie Bytów

Władze gminy Bytów podjęły decyzję o poprawieniu błędu, który został wcześniej dokonany w planie zagospodarowania przestrzennego dla Udorpie Południe. W tym planie, ustalonym kilka lat temu, wprowadzono zbyt restrykcyjne ograniczenia dotyczące wysokości budynków i zastosowania ogniw fotowoltaicznych na terenach działek. Taka decyzja utrudniła przedsiębiorcom realizację ich planów. Obecnie trwają prace nad modyfikacją tych zapisów.
Głównym celem jest zwiększenie potencjalnego dochodu z podatków, które mogą pozyskać lokalne władze, nie ograniczając jednocześnie do 40% powierzchni zabudowy przemysłowej.

Wiceburmistrz Przemysław Kraweczyński wyjaśnia, że nowa wizja planu pozwoli na budowę konstrukcji o wysokości do 15 m oraz umożliwi instalacje odnawialnych źródeł energii nie tylko na budynkach, ale i na terenach działek. Aktualny wskaźnik zabudowy wynosi 40%.

Jednak radny Andrzej Borzyszkowski posiada informacje, że niektórzy przedsiębiorcy, którzy nabyli tereny w obszarze Udorpie Południe, zamierzają wystąpić o możliwość zwiększenia wskaźnika zabudowy. Borzyszkowski podkreśla, że powinniśmy być otwarci na potrzeby biznesu i proponuje zwiększenie wskaźnika zabudowy do minimum 50%.

Na podstawie aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, ustalonego przez poprzednie władze, realizowany jest projekt budowy fabryki Eko-Color. Dyrektor zarządzający tej firmy, Krzysztof Dyks, przyznaje, że obecne zapisy są niekorzystne dla przedsiębiorców. Wskazuje m.in. na restrykcje dotyczące montażu ogniw fotowoltaicznych tylko na dachach oraz ograniczenie powierzchni zabudowy do 40%. Oznacza to, że na 12-hektarowej działce Eko-Color może teoretycznie zabudować zaledwie 4,8 ha. Dyks uważa to za absurdalne ograniczenie, podobnie jak maksymalną wysokość budynku ustaloną na 12 m.