W Bytowie odbywa się coroczna ceremonia upamiętniająca przedwojenną społeczność żydowską
W nadchodzący piątek, datowany na 8 listopada, mieszkańcy Bytowa zgromadzą się na uroczystości mającej na celu uczczenie pamięci o Żydach, którzy byli ich sąsiadami przed rokiem 1945.
Każdego roku w listopadzie mieszkańcy Bytowa przypominają sobie swoich dawnych żydowskich współobywateli, którzy zamieszkiwali tam przez XIX i początki XX wieku. Ceremonia zostanie przeprowadzona przy ul. Młyńskiej, dokładnie w miejscu, gdzie znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom Bytowa pochodzenia żydowskiego. Ten konkretny obszar ma szczególnie duże znaczenie, ponieważ do nocy 9 listopada 1938 r., kiedy to doszło do tzw. Nocy Kryształowej – hitlerowscy naziści spalili tam synagogę i doprowadzili do pogromów ludności żydowskiej.
Noc Kryształowa była tragicznym momentem w historii Niemiec – spalono 171 synagog, a także zniszczono 171 domów i 7500 sklepów należących do Żydów. Ta brutalna napaść kosztowała życie 91 Żydów, a dodatkowo 26 tys. osób tej narodowości zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych.
Pomnik dla uczczenia pamięci Żydów w Bytowie powstał w 2013 roku dzięki staraniom Komitetu Upamiętnienia Społeczności Żydowskiej, z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim na czele. Inicjatywa powołania komitetu pojawiła się po odnalezieniu nagrobków – macew, podczas przebudowy ulicy Wery. Zabytkowe artefakty trafiły do muzeum w Bytowie, gdzie udało się odczytać imiona Mosze i Josef zapisane w języku hebrajskim na macewach. Te historyczne nagrobki pochodzą z dawnego cmentarza żydowskiego założonego na początku XIX wieku między dzisiejszą ulicą Derdowskiego a Młyńską.