Mieszkasz w Gdańsku? Dowiedz się, jaki światłowód będzie dla Ciebie najlepszy

Mieszkasz w Gdańsku? Dowiedz się, jaki światłowód będzie dla Ciebie najlepszy

Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez domowego internetu, a niewiele łatwiej, gdy działa on przeciętnie. Chcąc uniknąć takich niedogodności, wiele osób decyduje się na instalację domowej sieci światłowodowej. Jej szybkość i działanie niemal w każdych okolicznościach przydają się niezależnie od tego, czy potrzebna jest do rozrywki, czy pracy zdalnej. Również mieszkańcy Gdańska mogą przekonać się o zaletach tej technologii. Oto 3 powody, by wybrać światłowód.

Czemu warto wybrać światłowód? Ze względu na szybkość

Prędkość transferu danych jest kluczowa, ponieważ bez niej nie może być mowy o komfortowej pracy i rozrywce. Obecnie najszybsze pakiety oferują operatorzy dający dostęp do internetu światłowodowego. Jako przykład służy Play proponujący montaż domowego światłowodu w Gdańsku w bardzo wielu lokalizacjach. W ramach poszczególnych pakietów klienci mają możliwość korzystania z sieci z prędkością kilkuset, a nawet więcej Mb/s.

Co ważne, tempo działania domowego światłowodu najlepiej dopasować do liczby osób mieszkających pod jednym dachem i ilości używanych urządzeń. Nie wszyscy potrzebują najwyższych parametrów sieci. Do podstawowych czynności online z powodzeniem wystarczą tańsze taryfy. Streaming w wysokiej rozdzielczości, wiele sprzętów jednocześnie połączonych z routerem czy praca na dużych plikach w chmurze będzie jednak wymagać jej maksymalnej wydajności.

Kolejny powód wyboru światłowodu? Stabilność działania

Nieodłączną cechą dobrego internetu jest też brak przerw w działaniu niezależnie od miejsca zamieszkania i pogody. Pod tym względem światłowód góruje nad technologią przesyłu sygnału drogą radiową. W przeciwieństwie do tej drugiej transmisja nie przebiega w powietrzu, tylko pod ziemią. W ten sposób problemem przestają być choćby wysokie budynki. Kłopotu nie stanowią także wichury i wyładowania atmosferyczne zakłócające pracę naziemnych nadajników.

Jak to jednak możliwe, że biegnące pod ziemią przewody są odporne na tak wiele czynników? Pod powierzchnią przecież nie brak naturalnych i sztucznych przeszkód takich jak lite skały. Na szczęście nie trzeba się przez nie przewiercać, by sygnał dotarł do abonentów. Umożliwia to odpowiednio elastyczna struktura szkła, z którego wykonane są przewody. Dodatkowo umiejętne wykorzystanie zjawiska załamania i odbicia światła pozwala na przesył wiązki na odległość wielu setek kilometrów.

Na niezakłócone działanie internetu światłowodowego wpływ ma również urządzenie odbiorcze. Jako przykład można przywołać sprzęt dostarczany przez Play. Są to kierunkowa wiązka przeznaczona tylko dla jednego urządzenia dzięki technologii Wi-Fi 6 oraz dwuzakresowa antena przełączająca sygnał na aktualnie wolne pasmo. Przez to przyłącze sieciowe jest niemal niezawodne. Dodatkowymi zaletami sprzętu dostarczanego przez operatora są funkcje zapewniające bezpieczeństwo użytkowników, czyli wydzielenie osobnego kanału dla gości i kontrola rodzicielska.

Do czego przyda się światłowód? Do pracy i rozrywki

Szybkość i stabilność działania są ważne niezależnie od tego, do czego używa się sieci. Taki internet sprawdzi się w każdych okolicznościach m.in. kiedy domownicy chcą zażyć odrobiny rozrywki online. Oglądanie filmów w rozdzielczości 4K i granie na najwyższych ustawieniach graficznych są łatwiejsze, gdy korzysta się ze światłowodu.

Technologia przesyłu danych światłem to najlepszy sprzymierzeniec wydajnego pracownika zdalnego. Wysokie prędkości transferu oraz stabilność działania są nieodzowne do przeprowadzania wysokiej jakości, niezakłóconych konwersacji i prezentacji wideo online dla współpracowników i klientów. Z tych cech internetu światłowodowego skorzystają także osoby biorące udział we wszelkiego rodzaju szkoleniach, kursach i zdalnych zajęciach.