Ostropest plamisty – jak go stosować i korzystać z jego właściwości?
Ostropest plamisty – większość z nas skądś zna tę nazwę, ale czym dokładnie jest i w czym pomaga? Dowiedz się więcej o tej roślinie i jej właściwościach dla wsparcia zdrowia.
Ostropest plamisty – czym jest?
Ostropest plamisty to roślina, która dziko rośnie na obszarach basenu Morza Śródziemnego, jednak ze względu na swoje właściwości lecznicze jest uprawiana także w innych regionach, praktycznie na całym świecie. Ostropest to roślina zielna, która ma różowe bądź fioletowe kwiaty i charakterystyczne plamki na liściach. Może urosnąć nawet do 150 cm, ma sztywną łodygę, która jest pokryta kolcami. Jest rośliną odporną na suszę, a do wzrostu preferuje miejsca w pełnym słońcu, chociaż może rosnąć także w półcieniu.
Ostropest plamisty właściwości
Najczęściej wykorzystuje się silybum marianum jako wsparcie i ochronę wątroby, chociaż ma zastosowanie także przy łagodzeniu objawów migreny oraz w profilaktyce chorób woreczka żółciowego. W niektórych przypadkach ostropest może pomóc w zadbaniu o piękną cerę, w tym w terapii leczenia trądziku oraz łuszczycy.
Dawkowanie ostropestu
Ostropest plamisty można suplementować w różnych formach: tabelek, ekstraktów oraz herbaty do zaparzania. O czym pamiętać przy takiej suplementacji? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania:
- Jak wygląda zażywanie ostropestu plamistego przed posiłkiem czy posiłku? Ostropest można zażywać zarówno przed jak i po posiłku. Zażycie przed pozwala na lepszą absorpcję składników aktywnych na pusty żołądek, a zażycie po pomaga zniwelować ryzyko podrażnień żołądka.
- Czy ostropest plamisty można zalewać wrzątkiem? Tak, co istotne to właśnie herbatka z ostropestu jest popularnym sposobem na spożywanie tej rośliny. W takiej formie dalej można liczyć na właściwości zdrowotne, szczególnie we wsparciu wątroby.
- Jakie są skutki uboczne ostropestu plamistego? Chociaż ostropest plamisty jest dobrze tolerowany przez większość osób, to u niektórych może wywołać skutki uboczne, takie jak dolegliwości żołądkowe, reakcje alergiczne czy interakcje z innymi lekami. Nie bez powodu przed jakąkolwiek suplementacją warto skonsultować się z lekarzem.
Ostropest plamisty ma udowodnione działanie wspierające wątrobę. Warto go stosować w formie suplementu, który będzie chronił wątrobę przed czynnikami toksycznymi, a także wspomoże regenerację jej komórek oraz uszczelnienie błon komórkowych.