Wsparcie dla dzieci i młodzieży zmagającymi się z otyłością i nadwagą
Bytowski szpital wprowadził w ubiegłym roku program, który ma na celu wspomóc dzieci i młodzież w walce z otyłością. Jednostka jako jedna z niewielu w Polsce, pomaga od początkowej diagnostyki młodych osób poprzez przeprowadzenie przez proces terapii. Program prowadzony jest we współpracy z dietetykiem przez bytowski oddział pediatrii.
Szpital w Bytowie wspiera osoby młode, zmagające się z chorobą cywilizacyjną, jaką jest otyłość. W ubiegłym roku w szpitalu z programu wsparcia dla dzieci i młodzieży, zmagających się z nadwagą lub otyłością skorzystało 30 osób. W ramach wsparcia po uzyskaniu skierowania, wprowadza się badania, takie jak poziom glukozy i insuliny, krzywa cukrowa, badanie hormonów tarczycy, profilu lipidowego oraz USG jamy brzusznej. Wykonuję się również wywiad żywieniowy i określoną analizę ciała. Po uzyskaniu wyników wprowadza się indywidualne leczenie, opierające się na konsultacji z dietetykiem i w razie potrzeby również psychologiem. Wprowadzone działania i uzyskane postępy w związku z zaleceniami są stale kontrolowane. Program skierowany do dzieci i młodzieży, pozwoli przede wszystkim zwiększyć świadomość o zdrowym odżywianiu i wprowadzeniu aktywności fizycznej.
Problem otyłości i nadwagi wśród dzieci i młodzieży
Otyłość i nadwaga i ściśle powiązany nadmiar tkanki tłuszczowej to problem globalny. Wprowadzone i powielane złe nawyki żywieniowe, prowadzą do wielu negatywnych skutków. Eksperci WHO przyglądali się problemowi od lat, kwalifikując już prawie 50 lat temu otyłość do chorób cywilizacyjnych. Problemy z wagą w całej Europie są wzrastającym problemem z negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Nadmierna masa ciała znacząco wpływa na samoocenę i obniża codzienny komfort życia, poprzez powiązanym spadkiem kondycji. Ponadto mają znaczący wpływ na zwyrodnienia stawów, zachorowanie na cukrzycę typu 2, zaburzeń lipidowych, choroby serca. W niektórych przypadkach prowadzą również do znacznej niepełnosprawności. Znaczący wpływ prowadzący do otyłości wśród dzieci w każdym wieku, ma szczególnie siedzący tryb życia, brak ruchu i problemy żywieniowe. Dzieci w nadmiarze spożywają słodycze oraz napoje słodzone, rzadziej sięgają po warzywa i owoce.
Za mało się o tym mówi, ale problem otyłości jest powszechny i coraz więcej dzieci, a później dorosłych ma z tym problem. Cieszę się, że nasze miasto wprowadziło taką profilaktykę.