Jakie miejsca warto odwiedzić w Bytowie?

Jakie miejsca warto odwiedzić w Bytowie?

Bytów jest zabytkowym miastem z imponującym walorem krajobrazowym. Mieszczące się w nim miejsca, pomogą zagłębić się w historię i spędzić aktywny czas wśród kaszubskich terenów. Bytów położony nad jeziorem Jeleń oraz dwoma rzekami-Borują i Bytowią, to ważne miejsce z wieloma atrakcjami. Jakie miejsca warto zobaczyć w Bytowie? Gdzie udać się na spacer i zaplanować aktywne spędzanie czasu? Co jest największą atrakcją Bytowa? 

Jakie miejsca warto zobaczyć w Bytowie? 

Miejsca w Bytowie, powiązane są ściśle z czasami wczesnego średniowiecza oraz zakonów krzyżackich. Zabytkowe zabudowy zachowane w bardzo dobrym stanie i zagospodarowane, jako istotne turystyczne walory terenów. Warto zagłębić się w historię miejsca, odwiedzając Muzeum Zachodniokaszubskie. Aktualnie w miejscu można zobaczyć historyczne eksponaty, uczestniczyć w organizowanych wystawach, spotkaniach i wydarzeniach. Muzeum posiada również swój Oddział Historii Miasta, mieszczący się w wieży dawniej istniejącego Kościoła Świętej Katarzyny. Budowla gotycka, to pozostałości po wiele razy odbudowanym kościele, który ulegał zniszczeniu wielokrotnymi pożarami. Oddział Historii Miasta Muzeum Zachodniokaszubskiego jest udostępniony dla odwiedzających. Można w nim zobaczyć ekspozycję związane z historycznymi wykopaliskami na kaszubskich terenach.

Miejscem wartym zobaczenia, jest również zabytkowy most kolejowy w Bytowie. Wybudowany wiadukt swoją wyjątkowość zawdzięcza faktem, że nigdy nie przejechał nim żaden pociąg. Tory kolejowe bowiem umieszczono po budowie mostu, kilkadziesiąt metrów dalej.  Budowla znajduję się nad rzeką Borują i jest przede wszystkim atrakcją turystyczną, ze względu na swoją historię i krążące legendy. 

Co jest największą atrakcją w Bytowie? 

Największa i zarazem najważniejszą atrakcją miasta jest Zamek Krzyżacki w Bytowie. Wybudowany został w  XVI – XV wieku, jako początkowa siedziba prokuratora krzyżackiego. W 1410 roku zdobyty przez wojska Władysława Jagiełły i oddany w ramach Pokoju Toruńskiego. Bytowski zamek od tego czasu często zmieniał swoich właścicieli. Odwiedzany również przez rycerzy, jako zajazd w drodze do dawnej stolicy państwa – Malborka. Aktualnie zamek krzyżacki w Bytowie to najważniejsza atrakcja w okolicy, udostępniona dla odwiedzających. Mieści się w murach budynku m.in. Muzeum Zachodniokaszubskie, restauracja i hotel. Na terenie zamku odbywają się również wydarzenia, przez lata organizowano w miejscu Dni Miasta Bytowa, a w roku szkolnym prowadzono lekcje muzealne. Miejsce na mapie ziem bytowskich, które stanowi obowiązkowy punkt na wszystkich wycieczkach z możliwością zagłębienia się w historię miasta i samego zamku. 

Gdzie na spacer w Bytowie?

Bytów jest znany ze swoich krajobrazowych terenów, nie zabraknie tutaj z pewnością miejsc do spacerów. Wybierając miejsce na aktywny wypoczynek pośród przyrody, warto wybrać się do rezerwatów przyrody, których na terenie gminy nie brakuję. Jednymi z nich jest zahaczający o południową część Parku Krajobrazowego Słupi – Gołębia Góra. Wytyczone ścieżki przyrodnicze, które prowadzą przez rezerwat “Las Nad Jeziorem Mądrzechowskim”, również zaskoczyć mogą swoim barwnym przyrodniczym bogactwem odwiedzających. Dużą popularnością cieszą się także spacery nad jezioro Jeleń oraz mieszczący się w Dorzeczu Słupi punkt szlaków elektrowni wodnych. Spacerowiczom polecamy również klasyczny spacer na Rynek w Bytowie, na którym mieści się zespół kamienic z przełomu XVIII wieku. Na placu znajdują się także ważne dla miasta budynki, takie jak Gotycka Wieża i kościół św. Katarzyny. 

Aktywne spędzanie czasu

Bytów posiada na swojej mapie miejsca, które pozwalają na aktywne spędzenie czasu. Atrakcje skierowane są przede wszystkim do różnorodnej grupy wiekowej oraz pozwalają na dobranie aktywności do osobistych zainteresowań. Popularnością cieszą się wodne akweny, które pozwalają na zaplanowanie aktywnego czasu. W mieszczącym się kompleksie Basenowo-Rekreacyjnym Nimfa, do dyspozycji jest 26-metrowy basen sportowy, a dla młodszych wielbicieli wody, mniejszy basen do nauki pływania. Kompleks wyposażony jest także w siłownie oraz sauny.  W Bytowie zdecydowanie nie zabraknie siłowni dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu. W centrum znaleźć można ich kilka, oferujących profesjonalny sprzęt do ćwiczeń, jak i treningi prowadzone pod okiem trenera personalnego.

Obrzeża miasta również posiadają miejsca, które przypadną do gustu wielbicielom sportu. Mieszczący się na ulicy Mickiewicza stadion, przy którym funkcjonuję Miejski Klub Sportowy Bytovia, jest kompleksem z m.in. stadionem do piłki nożnej i stadionem atletycznym. Posiada 2043 miejsc, na których obserwować można trwające wydarzenia. Organizuje się w miejscu mecze klubu sportowego oraz imprezy lokalne i koncerty. W okolicy stadionu, wśród natury poprowadzona została również Ścieżka Zdrowia, na której znajduję się siłownia na świeżym powietrzu. Na terenach oznaczono także ścieżki joggingowe, które cieszą się popularnością wśród biegaczy. Wytyczone trasy obejmują krótkie dystanse, tak jak Mosir-owska ścieżka zdrowia, która ma 1,5 km i jest poprowadzona przez las, oraz dłuższe, przebiegające przez pobliskie wsie; niebieski szlak, mający 17 km Niebieskie Stopy Jelenia oraz czerwony o długości 11 km – Szlak Dzielnego Rycerza, który rozpoczyna się u bram bytowskiego zamku. 

Planując aktywny wypoczynek w Bytowie, nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Mieszczą się bowiem w mieście liczne place zabaw, parki wyposażone dodatkowo w sprzęt do ćwiczeń. Niesprzyjająca pogoda za oknem, niepozwalająca na spędzenie czasu na świeżym powietrzu jest świetną okazją na umilenie czasu najmłodszych w sali zabaw. 

Jakie miejsca w okolicy Bytowa warto zobaczyć? 

Powiat Bytowski to bogactwo historyczne i krajobrazowe, w którym nie brakuję atrakcji. W okolicach Bytowa znajdują się miejsca, które warto zobaczyć i zwiedzić. Zlokalizowana w pobliżu jest działająca w latach 1929-1932 polska szkoła, która funkcjonuję jako Muzeum Wsi Polskiej. Zobaczyć w muzeum można przede wszystkim wystawę z funkcjonowania szkoły mniejszości polskiej w Niemczech oraz rekonstrukcję dawnej sali lekcyjnej. W Płotowie znajduję się również udostępniona dla odwiedzających Zagroda Styp-Rekowskich, gdzie zlokalizowane było gospodarstwo Kaszubskiego rodu. W miejscu mieści się muzeum z ekspozycjami historycznymi, przedstawiającymi dzieje wsi Płotowo oraz historię o dawniej zamieszkującej rodzinie.

Kaszubskie walory, zachęcają do odwiedzenia okolicznej miejscowości Piaszno, gdzie znajduję się Wioska Gotów. Miejsce jest zorganizowane pod gotycką prehistoryczną osadę, w której znajduję się drewniana chata. W miejscu można skorzystać z atrakcji, takich jak ręcznie zmielenie ziarna na mąki oraz spróbować ręcznie wypieczonego chleba. Obok osady gotów, można podziwiać walory krajobrazowe z 20 metrowej wieży widokowej. Zaobserwować z miejsca można przede wszystkim pobliskie wsie i miejscowości oraz bogatą naturę terenów. Odwiedzając Bytów, pobliskie wsie i miejscowości nie zabraknie atrakcji turystycznych oraz miejsc, które zachwycają. Tereny mają bogatą bazę noclegową, która z pewnością pomoże wybrać odpowiednie miejsce na wypoczynek wśród Kaszubskich walorów. 

Jeden komentarz o “Jakie miejsca warto odwiedzić w Bytowie?

  1. Mieszkam w Bytowie już kilka lat. Nie jest to mega duże miasto, ale jest dość urokliwe. Na pewno polecam zwiedzenie rynku oraz Zamek Krzyżacki, warto też zobaczyć zabytkowy most kolejowy. Dla bardziej aktywnych jest bardzo dużo ścieżek rowerowych i pieszych prowadzących przez rezerwaty przyrody.

Comments are closed.