Domki dla bezdomnych kotów w Bytowie

Domki dla bezdomnych kotów w Bytowie

Rozmowy z Urzędem Miasta i Bytowską Spółdzielnią Mieszkaniową, które zainicjowała Strefa Kota – Stowarzyszenie dla Bytowskich kotów, pozwoliły postawić w Bytowie domki dla wolno żyjących kotów. Na ulicy Zwycięstwa zlokalizowane są już trzy domki drewniane. Działania są pierwszym etapem powstania kieszonkowego ogródka. Powstającego na ulicy we współpracy ze Stowarzyszeniem Zdrowy Bytów. W miejscach, których spotykano bezdomne koty, postawiono również kilkadziesiąt schronień styropianowych. 

Działające formalnie od września 2021 roku Strefa kota- Stowarzyszenie dla Bytowskich kotów działa od dłuższego czasu w sprawie wolnożyjących kotów. Młode stowarzyszenie może pochwalić się świetnymi wynikami m.in. w sprawie znalezienia dla 52 kotów nowych, odpowiedzialnych domów. Działania miłośników zwierząt obejmowały również pomoc kotom przed powstaniem stowarzyszenia. Wolnożyjące zwierzaki starali się łapać i poddawać zabiegu sterylizacji oraz dokarmiać.

W działania związane z zapewnieniem kotom schronienia zaangażowało się dużo osób. Styropianowe domki powstały dzięki wsparciu Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie, którzy przekazali zebrane 900 zł. Za środki udało się zakupić 23 ciepłe budki zlokalizowane w różnych częściach miasta. Cegiełkę dołożył również Urząd Gminy Bytów, który zakupił na cel 9 budek, kolejnych kilkanaście sfinansowano ze środków prywatnych.

Teren przy ulicy zwycięstwa „Kieszonkowy ogródek” w którym stanęły drewniane domki, to początek zaplanowanych działań. W dotychczasową realizację również zaangażowali się mieszkańcy oraz dzieci uczęszczające na zajęcia w świetlicy w Udropiu. Nie brakowało także osób, które wsparły działania materiałami i pomocą. Wspólnymi siłami oraz dzięki udostępnieniu miejsca w świetlicy udało się odpowiednio przygotować domki dla kotów. Jak przyznaje prezeska Stowarzyszenia-Anna Dymek chciałaby, aby takich miejsc powstało więcej. Z myślą o odpoczynku mieszkańców Bytowa oraz wolnożyjących zwierząt. Teren ma pozostać również wzbogacony o budki dla innych zwierząt, takich jak jeże, ptaki czy owady. Planowane są również zasady dzikich oraz miododajnych roślin.