Gmina Bytów zadłuży się na 15 mln złotych

Gmina Bytów zadłuży się na 15 mln złotych

Gmina Bytów zaciągnęła kredyt w wysokości 15 mln złotych, którego celem jest realizacja działań inwestycyjnych w roku 2023. Pierwotnie zakładano zadłużenie się na 20 mln złotych. Wolne środki z ubiegłego roku pozwoliły jednak zmniejszyć tę kwotę.

Burmistrz Bytowa –  Ryszard Sylka przypomina, że gmina już zaciągała kredyty na realizację zadań m.in. w 2018 roku na kwotę 17 mln złotych, z których wykorzystała tylko 30 procent tej kwoty. Wsparcie w postaci kredytu pozwoli również gminie na tańsze wykonanie zaplanowanych inwestycji, ponieważ ceny cały czas rosną. W perspektywie długoterminowej im szybciej rozpoczną się inwestycję, tym większe środki uda się zaoszczędzić. 

Decyzja o zaciągnięciu kredytu musiała zostać przegłosowana przez radnych. Większość z nich była przychylna pomysłowi. Jak twierdzi Wiesław Dykier, stan zadłużenia gminy Bytów jest bowiem na przyzwoitym poziomie. Zaciągnięcie kredytu natomiast pozwoli zrealizować wszystkie zaplanowane na ten rok inwestycje. Przeciwko kredytowi głosowało dwóch radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu, a trzy były nieobecne na spotkaniu.