676 urodziny Bytowa – jak były świętowane? 

676 urodziny Bytowa – jak były świętowane? 

Wczoraj, 12 lipca Bytów obchodził swoje 676 urodziny. Z tej okazji w dniach 8-10 lipca odbyły się Dni Bytowa, które przypadają co roku na drugi weekend lipca. Przygotowano wiele atrakcji dla mieszkańców i przyjezdnych, w tym koncerty znanych gwiazd. 

Świętowanie rozpoczęto uroczystą sesją rady miejskiej w Bytowie, która odbyła się w bytowskim zamku. Podczas jej trwania burmistrz – Ryszard Sylka otworzył Dni Bytowa. Uroczystość stała się okazją do wręczenia odznak honorowych gminy Bytów. Przedstawiono także wyniki badań, które dotyczyły przyszłości miasta i ziemi bytowskiej, o których opowiedział dr Paweł Szczepanik. Cząstkę badań i odkryć, można podziwiać na wystawie w Muzeum Zachodniokaszubskim, które mieści się na zamku w Bytowie. Podczas sesji głos zabrał również, przebywający na delegacji w mieście burmistrz Taurogi – partnerskiego miasta na Litwie. 

Obchody Dni Bytowa

Obchody Dni Bytowa zapoczątkowały koncerty na stadionie miejskim. Zaprezentowali się laureaci “Festiwalu Wschodami Gwiazd”. Każdy z nich wykonał dwa utwory, po których nastąpiło wręczenie nagród. Ponadto na scenie zobaczyć można była znanych artystów, takich jak zespół Łobuzy, Bryska oraz Danzel. 

W sobotę już tradycyjnie odbyła się Kaszubska Sobota, na której wystąpił m.in. Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca “Bytów”. Ponadto posłuchać i zobaczyć można było wielu artystów i zaufanych zespołów. Na rynku natomiast istniała możliwość zaopatrzyć się w regionalne rękodzieło kaszubskie. 

Punkt 12:00 odbyły się Mistrzostwa Polski w Kaszubską Baśkę z Asem w Serce. Turniej odbył się już po raz kolejny w Bytowie, a 234 zawodników zjechało się z różnych rejonów Polski. 

W sobotę odbył się także Turniej Piłki nożnej z okazji Dni Bytowa. Urząd Miejski i Fundacja Platynowa Drużyna, gościli naukowców, tworzących Genomiczną Mapę Polski, która uwzględnia Kaszubów. W południe w Kaszubskich Inkubatorze Przedsiębiorczości, posłuchać można było również wykładu prof. Luizy Handschuh – “Co można przeczytać z naszych genów”. Odbyły się także badania, w których wzięło udział 130 osób, które oddały próbkę śliny i wypełniły dedykowaną ankietę. 

W sobotni wieczór, na scenie zaprezentowali się artyści, tacy jak Lord Sound of Queen oraz Lady Pank. Po koncertach uczestnicy bawili się dalej na zaplanowanej dyskotece pod gwiazdami. Jak podaje urząd, na terenie stadionu w sobotę zgromadziło się około 5 tysięcy osób.  

Atrakcji z okazji Dni Bytowa nie zabrakło również w niedzielę. W tym dniu odbył się drugi turniej piłkarski, VII Wystawa Pojazdów Zabytkowych i Klasycznych.  Od godziny 18:00 na scenie prezentowali się artyści – raper Z.B.U.K.U. TaRuta oraz Mery Spolsky.