Działania służb w związku z kradzieżami drewna z lasów 

Działania służb w związku z kradzieżami drewna z lasów 

Zbliżający się okres zimowy i wysokie ceny surowców opałowych to dla służb pracujących w lasach wzmożona praca. Obserwuję się coraz większy odsetek kradzieży drewna, dlatego Lasy Państwowe postanowiły wzmocnić działania przeciw złodziejom. 

Zbliża się trudna dla wielu osób zima, co związane jest również z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Surowce opałowe, takie jak węgiel i drewno są ponadto trudne do zdobycia ze względu na ich dostępność oraz wysoką cenę. Zauważono, że coraz więcej osób i grup zorganizowanych postanowiła zaopatrzyć się w opał nielegalnie, wywożąc go z lasów. Polskie Lasy Państwowe, aby zapobiec sytuacji kradzieży, wdrożyły akcję “Jesień 22”. Celem jest zwiększenie patroli w lasach zarówno straży leśnej, jak i policji. Egzekwowane będzie przestrzeganie prawa osób, które przebywają w lesie m.in. naruszenia przepisów przeciwpożarowych, nieuprawnionych wjazdów do lasów i zaśmiecania. Głównym zadaniem są jednak kontrole, które skierowane są do złodziei drewna z lasów. 

Wzrost kradzieży surowców opałowych wzrósł o 100 procent względem ubiegłego roku. Wartościowo i ilościowo odsetek jest jeszcze większy. Znika z lasów wszystko, zaczynając od gałęziówki do przygotowanego wcześniej drewna przemysłowego. 

Jak służby kontrolują lasy? 

Kontrola lasów zarówno w sezonie grzybowym, jak i wzmożonej kradzieży drewna to priorytet służb. Straż leśna przygotowana jest do analizy, która dzięki profesjonalnemu sprzętowi pozwoli wykryć, z którego miejsca skradziono drewno. W wielu miejscach umieszczono również fotopułapki, które pomogą w zidentyfikowaniu sprawcy czynu, a Bytowscy leśnicy zaopatrzono w drony, które pomagają w trudnych sytuacjach. Kara, którą poniesie złodziej drewna, zależna jest przede wszystkim od ilości surowca. Małe gałęzie, wywożone w nielicznych ilościach wiążą się z karą finansową i mandatem w wysokości 500 złotych. Natomiast, gdy z lasu bądź przygotowanego stosu ginie drewno przemysłowe, posiadające dużą większą wartość, sprawa może trafić do sądu, gdzie osobie odpowiedzialnej za kradzież grozi pięć lat więzienia.

Jak podaje serwis infowalcz.pl  cena drewna nie wzrosła tak istotnie jak surowca, którym jest węgiel. W drzewo na sezon grzewczy można się zaopatrzyć w normalnych cenach, które oferują lasy.  To nadal bardziej opłacalne rozwiązanie, niż nielegalna kradzież.