Działania policjantów “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Działania policjantów “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Policjanci na pomorzu prowadzą działania kontrolno-prewencyjne “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Sprawdzane będą zachowania kierowców wobec pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem oznakowanych przejść dla pieszych. Funkcjonariusze zwrócą uwagę również na zachowania pieszych oraz poruszających się na innych urządzeniach transportu m.in. na rowerach, czy hulajnogach. 

W trosce o bezpieczeństwo pieszych i poruszających się innymi środkami transportu zaliczanych to “niechronionych” przeprowadzane są na pomorzu działania funkcjonariuszy.  Celem działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i przejściach dla pieszych. Funkcjonariusze przypominają, że piesi są częstymi ofiarami wypadków drogowych. W ubiegłym roku odnotowano bowiem 4 775 wypadków, w których udział brali piesi. Najczęściej do zdarzeń z udziałem “niechronionych” dochodziło w obszarach zabudowanych, natomiast tragiczniejsze skutki wypadków tego typu odnotowano w obszarach niezabudowanych. W przypadku zderzenia się z pojazdem zmotoryzowanym piesi często odnoszą obrażenia ciała, a nawet giną. Ważne, aby podczas poruszania się po drodze lub przejściach dla pieszych, zachować ostrożność i rozwagę. Gdy za oknem obserwujemy niekorzystne warunki atmosferyczne, szczególnie w miejscach nieoświetlonych, korzystnym rozwiązaniem, które może ochronić życie pieszych lub rowerzystów jest noszenie odblasków. 

Coraz częściej obserwuję się zdarzenia drogowe, których uczestnikami są użytkownicy hulajnóg elektrycznych lub innych urządzeń, służących do transportu osobistego poddawanych modyfikacji. Uzyskują one znacznie większe prędkości od dopuszczalnych, czego skutkiem może być tragiczny w skutkach wypadek.  Policjanci przypominają, że przestrzeganie przepisów dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

Więcej zdarzeń z dróg w Bytowie i działań służb znaleźć można w zakładce Kronika Policyjna.