Działkowcy z Bytowa spotkali się po przerwie

Działkowcy z Bytowa spotkali się po przerwie

Rozpoczęto sezon ogrodowy, na swoich działkach w Bytowie mieszkańcy pojawiają się coraz częściej. Odbyło się również spotkanie działkowców, które miało miejsce po przerwie trwającej od 2019 roku. 

Działkowcy ostatni tydzień kwietnia rozpoczęli posiedzeniem w sali Bytowskiego Centrum Kultury. Poruszano tematy związane z wprowadzeniem opłat oraz wymianą wodociągu w ogródkach na ulicy Szarych Szeregów w Bytowie. 

Frekwencja na zorganizowanym spotkaniu nie była duża, co spowodowane mogło być zmianą miejsca spotkania oraz znaczącej przerwie trwającej od 2019 roku. Na posiedzeniu wprowadzono m.in. opłatę w wysokości 60 zł rocznie od działki, która zostanie przeznaczona na fundusz remontowy. Środki pomogą utrzymać w dobrym stanie ogrodzenia. jak również bramki na działkach. Ważnym poruszonym tematem, był także remont wodociągu w ogródkach przy ul. Szarych Szeregów w Bytowie. Każde uruchomienie po sezonie zimowym jest bowiem ryzykowne przez jego stan i może prowadzić do awarii i nieplanowanych kosztów. Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych-Jan Sobczyk ma nadzieję, że uda się to zrobić w przeciągu 3-4 lat. Koszty wymiany wodociągu szacuję się na około milion złotych, a prace są zależne w dużej mierze od cen na rynku.

Przy okazji zaplanowano zamontowanie indywidualnych liczników na każdej z działek, które wykażą zużycie wody. Do tej pory użytkownicy płacili uśrednioną kwotę, która nie sprzyjała oszczędzaniu. Jan Sobczyk porównał w tym celu zużycie wody na licach Miła i Działkowska do Szarych Szeregów. Użytkowników działek z wprowadzonym licznikiem pomiaru zużycia jest znacząco więcej, a koszty wody zdecydowanie niższe. W trakcie sezonu faktury za wodę różniły się niemal o połowę. Na wymianę wodociągu środki przeznaczyć będą musieli działkowicze. Wstępnie ustala się, że przez trzy lata, rocznie będą musieli dołożyć około 2 tysiące od działki.