Sieć dróg rowerowych ma powstać przy Bytowie

Sieć dróg rowerowych ma powstać przy Bytowie

W powiecie Bytowskim planuję się powstanie nowych dróg rowerowych. Inwestycja miałaby powstać we współpracy powiatu i gmin – Bytów, Borzytuchom i Studzienice. Zaplanowane trasy to łącznie 35 km dróg rowerowych. 

Wsparcie z unijnych środków, które ma otrzymać powiat bytowskim oraz gminy Studzienice, Borzytuchom i Studzienice zaplanowano zagospodarować m.in. w projekt poprawiający mobilności mieszkańców. W tym celu planuję się wybudowanie około 35 km dróg rowerowych, łączących Bytów z okolicznymi miejscowościami. Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka wspomina, że chcąc wybudować z wójtami Borzytuchomia i Studzienic sieć dróg rowerowych, liczą na wykorzystanie tras nie tylko w sposób turystyczny i rekreacyjny, ale również jako możliwość dojazdu do szkół, sklepów czy pracy.  Inwestycje miałyby obejmować trasy, takie jak: 

  • Bytów – Chomice – Niezabyszewo – Dąbrówka,
  • Bytów – Ugoszcz – Studzienice – Osława Dąbrowa – Róg,
  • Gostkowo – Dąbie,
  • Świątkowo – Borzytuchom – Jutrzenka
  • Pomysk Wielki – jez. Jeleń 

Szacowany łączny koszt powstania tras rowerowych na odcinkach to około 19.5 mln zł.  Środki unijne zostaną pozyskane przede wszystkim w ramach wsparcia miejskiego obszaru funkcjonalnego. Gminy wraz z powiatem, otrzymają około 43 mln zł, z których środki zaplanowano przeznaczyć m.in. na ten cel. Nowe drogi rowerowe mogą stanowić początek sieci łączącej Bytów ze stolicami innych gmin w powiecie. Trasy na danych odcinkach można się spodziewać nie szybciej niż za dwa lata – w 2024 roku.  W ratuszu rozpoczęto także przygotowania do inwestycji, zlecając przygotowania dokumentacji obejmujących odcinek od Dąbia do Gostkowa.