Wystawa “Dawna kaszubska wieś pod jednym dachem”

Wystawa “Dawna kaszubska wieś pod jednym dachem”

Wyjątkowe dzieła Jana Rekowskiego przedstawione zostały na wystawie otwartej 22 listopada w Bytowie. “Dawna Kaszubska wieś pod jednym dachem” to zbiór prac, wykonany ze sznurka sizalowego, drewna i kamienia przedstawiający imitację dawnej wsi kaszubskiej z całą infrastrukturą. 

Jan Rekowski swoją artystyczną przygodę rozpoczął w 1990 roku. Pływając na statku, tworzył swoje dzieła ze znajdujących się pod ręką rzeczy. Do dzisiejszego dnia wierny pozostał materiałom, takim jak sznurek sizalowy, drewno i kamień. Każda z prac wykonana przez artystę jest przede wszystkim elementem, który wchodzi w skład większej całości, przedstawiającej sceny z życia mieszkańców Kaszub. 

We wtorek 22 listopada otworzono wystawę, na którą twórca zaprosił gości do środka budynku w Parku Jordanowskim dźwiękami akordeonu. Po wspólnym odśpiewaniu pieśni “Nasza ziemia” i przemówieniach uczestnicy rozpoczęli oglądanie ekspozycji wernisażu. Łącznie na wystawie “Dawna kaszubska wieś pod jednych dachem” zaprezentowano ponad 200 figurek. Przedstawiały scenki z życia mieszkańców oraz miniaturowe skanseny m.in. połów ryb, pieczenie chleba, rąbanie drewna czy uprawę tabaki. Wyjątkowego klimatu dodały również ściany budynku przy ulicy Mierosławskiego, w którym odbył się wernisaż. Członkowie grupy artystycznej GWASZ upiększyły je bowiem nawiązującym muralem. 

Twórczość artysty –  Jana Rekowskiego poznano już wcześniej w Bytowie na wystawie zorganizowanej w Muzeum Zachodniokaszubskim. Jego prace obejrzeć można było także w Ośrodku Kultury w Krokowej obok Pucka.