Tablica upamiętniająca prof. Jana Strelaua

Tablica upamiętniająca prof. Jana Strelaua

W rocznice urodzin prof. Jana Strelaua odbyła się uroczystość, na której odsłonięto tablicę upamiętniającą. Profesor bowiem w czasie swojej młodości mieszkał i uczył się w Bytowie. Wykonana z brązu tablica mieści się również w miejscu nieprzypadkowym, ponieważ przy ulicy Drzymały 4, gdzie mieszkał w pierwszych latach po wojnie. 

Profesor Jan Jerzy Strelau był wybitnym psychologiem, profesorem nauk humanistycznych, jak i nauczycielem akademickim, który urodził się 30 maja 1931 roku. Znany był w dużej mierze z prowadzonych badań nad temperamentem. Zmarł, mając 89 lat w 2020 roku. Pośmiertnie uhonorowano go w Bytowie, gdzie spędził swoje młodzieńcze lata i uczęszczał do szkoły średniej. Tablica upamiętniająca powieszona została na budynku przy ulicy Drzymały 4, gdzie mieszkał. 

Uroczystość upamiętniającą rozpoczęto w sali portretowej im. Piotra Cieleckiego w Muzeum Zachodniokaszubskim. Zaproszeni gości to przede wszystkim rodzina, przyjaciele, reprezentacje władz, przedstawiciele uczelni wyższych i instytutów naukowych. Oficjalna część uroczystości, zakończyła się przejściem przez centrum Bytowa na ulicę Drzymały 4, gdzie umieszczona została tablica pamiątkowa prof. Jana Strelau, którą zaprojektował Architekt Miejski Leszek Neubauer. 

Umieszczona tablica przy ulicy Drzymały 4 to już kolejne tego typu miejsce upamiętniające w Bytowie. Upamiętnienie bytowiaków, zapoczątkowało wydarzenie z dnia 6 maja 2016 r.  gdy upamiętniono działania prof. Edmunda Wnuk-Lipińskiego.