Planowanie trasy rowerowej EuroVelo na terenie gminy Tuchomie

Planowanie trasy rowerowej EuroVelo na terenie gminy Tuchomie

Na mapie gminy Tuchomie, do wiosny przyszłego roku ma być wyrysowany plan przebiegu międzynarodowej ścieżki rowerowej zaliczanej do sieci EuroVelo. Konsultacje na temat propozycji tras są wciąż otwarte dla opinii mieszkańców.

Gmina Tuchomie jest w pełnym procesie przygotowań do wprowadzenia na swoich terenach części globalnej trasy rowerowej EuroVelo, mającej połączyć stolice Niemiec – Berlin, z estońskim Tallinnem. Przewiduje się, że przebieg ścieżki będzie biegł przez kilka powiatów, przecinając gminy Miastko, Bytów oraz Studzienice. Wójt gminy Tuchomie, Jerzy Lewi Kiedrowski informuje, że plan budowy takiej trasy na terenie jego gminy jest już realizowany, a proponowany przebieg w dużej mierze czerpie z dawnej trasy kolejowej – najbardziej optymalnego wariantu wykorzystywanego wcześniej przez rowerzystów. Niestety, niektóre fragmenty dawnego torowiska są nieczytelne, na przykład w miejscowościach Kramarzyny i Tuchomie. Rozwiązanie tej kwestii jest w trakcie omawiania podczas komisji Rady Gminy i sołectw.

Na uwagi i sugestie mieszkańców dotyczące przebiegu trasy czekają do 3.11. i mogą one być przesyłane drogą e-mailową. Na stronie internetowej gminy można znaleźć wizualizację planowanego przebiegu trasy EuroVelo. „Będzie to istna autostrada dla rowerzystów – szutrowa nawierzchnia zostanie zastąpiona asfaltem o szerokości 2,5 metra”, mówi Jerzy Lewi Kiedrowski.

Zasoby na budowę trasy będą najprawdopodobniej dostępne dla wnioskodawców od połowy przyszłego roku.