Społeczność Cetyń radzi sobie z problemami drogowymi w obliczu braku wsparcia powiatu bytowskiego

Społeczność Cetyń radzi sobie z problemami drogowymi w obliczu braku wsparcia powiatu bytowskiego

W powiecie bytowskim, który boryka się z problemami finansowymi, nie było funduszy na konkretną inwestycję. Chociaż chodziło tutaj tylko o 500 zł, to jednak dla lokalnej społeczności stanowiło to znaczący problem. Mieszkańcy Cetyń (gm. Trzebielino) postanowili podjąć kroki na własną rękę aby rozwiązać ten problem. Zdecydowali się zakupić lustro drogowe przez internet i umieścić go we wsi, w miejsce szczególnie niebezpiecznym. Było to działanie podejmowane pomimo początkowych oczekiwań mieszkańców odnośnie wsparcia ze strony starostwa, które ostatecznie spełzło na niczym.

Janusz Mortas, zastępca dyrektora ZDP w Bytowie, poinformował kilka tygodni temu, że według ustawy o drogach publicznych, właściciel posesji musi ponosić koszty utrzymania wjazdu i wyjazdu oraz znaków na terenie swojej nieruchomości. Argument ten został przedstawiony w odpowiedzi na prośbę o finansowanie lustra ze środków publicznych, ponieważ drogowcy doszli do wniosku, że służy ono jedynie potrzebom jednej prywatnej posesji.

Miejscowi nie zgodzili się z taką interpretacją prawa, ale ich argumenty natknęły się na ścianę niezrozumienia. Człowiek, na którego posesji lustro miało stanąć, argumentował, że powinno ono być usytuowane w pasie drogowym, stąd koszty jego utrzymania nie powinny obciążać jego budżetu. W tej sytuacji pomocną dłoń wyciągnął radny powiatowy Wojciech Duda, który zorganizował zbiórkę na zakup lustra drogowego. Po złożeniu wniosku o pozwolenie na jego instalację, odpowiedź była tym razem pozytywna. Lustro zostało zamontowane kilka dni temu przez Wojciecha Dudę, radnego gminy Trzebielino Marcina Łukasiewicza i Józefa Terefenko, którego sprawa ta dotyczyła bezpośrednio.