W Bytowie nie zabraknie ratowników na kąpieliskach

W Bytowie nie zabraknie ratowników na kąpieliskach

Wraz z otwarciem sezonu na akwenach wodnych w Bytowie i Miastku, pracę rozpocznie sześciu ratowników. Od 22 i 25 czerwca, jak również z początkiem lipca, bezpieczeństwo na trzech strzeżonych kąpieliskach zostanie zapewnione. 

W Bytowie i Miastku na trzech strzeżonych kąpieliskach zapewnione będzie bezpieczeństwo, nad którym będą czuwać ratownicy. Co najmniej dwóch ratowników zatrudnionych zostanie nad jeziorem Głębokim w Świeszynie, jeleń w Bytowie oraz Ledwik w Miastku. Rozpoczęcie sezonu w Bytowie zaplanowano na 22 czerwca, natomiast w Miastku 25 czerwca, a w Świeszczynie 1 lipca.  

Nadejście lata wykazuje duże zapotrzebowanie na ratowników nad jeziorami. Samorządy w wielu przypadkach narzekają na pojawiające się trudności z ich zatrudnieniem. Pojawiają się również problemy z nadzorowaniem pracy i funkcjonowania kąpieliska. Urzędnicy z Bytowa i Miastka, mają jednak na problem sprawdzony sposób, którym są zapytania ofertowe. Korzystają z tej formy już od kilku lat. Pozwala to, zdjąć z nich ciężar zatrudnienia, zastępstw, jak również urządzenia kąpieliska, które leżą po stronie firmy. Gminy zapewniają ze swojej strony jedynie nocleg dla pracowników. 

Na zapytanie ofertowe w Miastku, odpowiedziały dwa WOPR-y – ze Słupska i Wejherowa. Korzystniejszą ofertę przedstawił WOPR ze Słupska, który zapewni w Świeżynie i Miastku dwóch ratowników, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem w ciągu dnia. Nad jeziorem Jeleń w Bytowie, będzie natomiast dwóch ratowników, urzędnicy z Bytowa już od 6 lat nie szukają na własną rękę ratowników, opierając się jednak na wysyłaniu zapytań ofertowych. Nad jeziorem w Bytowie obecnych będzie także dwóch ratowników z WOPR-u w Słupsku z motorówką. Koszt zapewnienia bezpieczeństwa nad akwenem to ponad 55 tys. zł. 

W czwartek 23 czerwca odbędą się również prezentacje, zarówno służb ratowniczych, jak i ratowników medycznych, WOPR-u, policjantów i strażaków. Każdy zainteresowany może zobaczyć działania prewencyjne służb i poćwiczyć udzielania pierwszej pomocy.