Gminne oszczędzanie energii w Bytowie

Gminne oszczędzanie energii w Bytowie

Duży wzrost cen opału oraz energii sprawił, że władze gminy szukają rozwiązań, które mają pomóc w ograniczeniu kosztów zużycia mediów. Użyte działania są podobne do zastosowanych w większości gmin w Polsce. Obejmują m.in. wyłączenie oświetleń w danych godzinach. Co się zmieni w związku z oszczędzaniem energii w gminie? 

Zredukowanie zużycia prądu w gminie Bytów, wdrożono już w minionym tygodniu. Pierwszym zastosowanym krokiem było wyłączenie iluminacji świetlnych. Zmiany obejmują obiekty, takie jak most zabytkowy, zamek i teren bytowskiego dworca w godzinach 22:30-5:00.

Z informacji podanych przez Urząd Miejski w Bytowie, dowiadujemy się, że wyłączeniu podlega również oświetlenie uliczne z dróg dojazdowych do miasta. Ciemno będzie na drogach wojewódzkich, których położenie rozciąga się przez miasto i pobliskie wioski m.in. ul. Sucharskiego, Gdańska, Miastecka, Lęborska, Drzymały. Ponadto w zakresie drogi nr 20 – Bytów-Mądrzechowo. Przez okres jesienno-zimowy wyłączenie oświetlenia nastąpi również na bytowskich placach zabaw z uwagi na zakończenie sezonu. 

Działania pozwalające na oszczędność 

Szukając rozwiązań pozwalających zaoszczędzić w kwestii zużycia energii elektrycznej oraz ciepła, gmina Bytów podejmuje dalsze działania. Na budynkach remiz i świetlic wiejskich, pojawiło się kilkanaście instalacji fotowoltaicznych. Obiekty oświatowe, które należą do gminy przeszły dodatkowo termomodernizację. Wszystkie oprawy świetlne wymienione zostaną z sodowych na LED. Działania stosowane długofalowo powinny doprowadzić do znacznego spadku zużycia energii elektrycznej.