Kaszubskie skarby – z wizytą w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich

Kaszubskie skarby – z wizytą w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich

Kto odwiedza Kaszuby, ten koniecznie powinien w programie wycieczki po tej krainie uwzględnić Wdzydze Kiszewskie. To popularne letnisko przyciąga malowniczą okolicą oraz bliskością jeziora, dzięki czemu staje się atrakcyjnym miejscem dla tych, którzy cenią sobie relaks na plaży oraz możliwość uprawiania sportów wodnych. Miejscowość ta jest jednocześnie ważnym miejscem dla każdego, kto interesuje się kulturą i sztuką ludową.

Co warto wiedzieć o Wdzydzach Kiszewskich?

Wdzydze Kiszewskie znane są nie tylko z idealnych warunków do wypoczynku oraz dobrego zagospodarowania, dzięki czemu tanie noclegi można tu znaleźć bez problemów. Ta miejscowość to również piękny park etnograficzny, na terenie którego zgromadzono imponującą kolekcję pamiątek związanych z życiem codziennym dawnej wsi kaszubskiej. Skansen ten powstał w 1906 roku i jest najstarszym parkiem etnograficznym w Polsce. Jest też jedną z najważniejszych atrakcji na Kaszubach, której odpoczywający tu turyści bardzo chętnie poświęcają swój czas. Dlaczego?

Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich może się pochwalić kolekcją ponad 30 chałup, sprowadzonych z kaszubskich wsi na teren skansenu. Pełny artykuł o tym miejscu znajdziemy także na innym portalu: https://www.infokaszuby.pl/klimatyczny-skansen-we-wdzydzach-kiszewskich/. W miejscu tym można zobaczyć m.in. rybacką chatę z pełnym wyposażeniem, wiatraki czy wiejski kościół. Czeka też budynek dawnej szkoły, w którym można nauczyć się kaszubskiego abecadła. Spacer z miejscowym przewodnikiem po tym muzeum może się zatem stać nie tylko wspaniałą przygodą, ale i lekcją historii, która na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.