Marsz na Bytów upamiętnia 1920 rok

Marsz na Bytów upamiętnia 1920 rok

W środę, 18 maja odbędzie się Marsz na Bytów. Uczestnicy wyruszą z parkingu, który mieści się przy ulicy Wolności, aby upamiętnić historyczne wydarzenia z roku 1920, gdy to miejscowi działacze sprzeciwili się pozostaniu Bytowa i okolicy po stronie granicy niemieckiej. 

W Bytowie w środę, 18 maja odbędzie się Marsz na Bytów, który upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce w 1920 roku. Miejscowi kaszubscy działacze, wśród których byli Jan Styp-Rekowski, Antonii Szroeder, Bernard Werra, jak również inni, sprzeciwili się pozostaniu Bytowa i okolic w granicach niemieckich. Zbiórka tradycyjnie, jak poprzednich latach, będzie miała miejsca przy parkingu na ulicy Wolności o godzinie 10.45. Trasa, którą będą przemierzać uczestnicy, obejmuję przejście ulicą Podzamczą na bytowski rynek. Na miejscu zaplanowano inscenizację wydarzeń, mających miejsce ponad 100 lat temu, którą przedstawią uczniowie, uczęszczający do Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie. 

Okolicznościowe słowo zostanie wygłoszone przez prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego oraz obecnych potomków działaczy patriotycznych. Całość wydarzenia zakończy wypuszczenie w niebo setki balonów. 

Na rynku w Bytowie pojawi się również tego dnia wystawa “ 1922-2022 Związek Polaków w Niemczech. Ludzie. Idee. Pamięć”. Kolejne wydarzenie to konferencja naukowa, zaplanowana w dniu 28 maja. Tematem przewodnim będzie polskie szkolnictwo w Niemczech. Wydarzenie odbędzie się w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie. Otwarto także Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie, które mieści się w przedwojennej szkole. W miejscu zapoznać się można przede wszystkim z historią polskiej mniejszości na Ziemi Bytowskiej.